Facebook Groups

Facebook Groups 1.0

Grupy Facebooka w nowym wydaniu

Większość osób korzysta z wielu grup Facebooka, często być może nawet o tym nie wiedząc. Facebook zdecydował się kontynuować tworzenie aplikacji przeznaczonych do najpopularniejszych funkcji swojego portalu. W ten sposób powstała aplikacja Facebook Groups.

Zobacz pełny opis

Zalety

  • Prosta w użyciu
  • Możliwość przypięcia grup do ekranu startowego
  • Ustawienia dla każdej z grup

Wady

  • Brak kluczowych funkcji (do zarządzania grupą)
  • Grupowe wydarzenia i zdjęcia w osobnym miejscu

Dobry
7

Większość osób korzysta z wielu grup Facebooka, często być może nawet o tym nie wiedząc. Facebook zdecydował się kontynuować tworzenie aplikacji przeznaczonych do najpopularniejszych funkcji swojego portalu. W ten sposób powstała aplikacja Facebook Groups.

Wszyscy ludzie w jednym miejscu

To nie jest pierwsza i zapewne nie ostatnia dodatkowa aplikacja od Facebooka. Za pomocą Facebook Messengera firma Zuckerberga wydzieliła wiadomości. Pojawiły się też narzędzia do zarządzania stronami, w niektórych krajach Facebook eksperymentuje z aplikacją Slingshot, czyli alternatywą dla Snapchata. Jest też aplikacja Rooms mająca być czymś w rodzaju nowoczesnego forum.

Jak dotąd oddzielne aplikacje nie są sukcesem. Messenger powoduje tylko frustracje, ponieważ zablokowano dostęp do wiadomości bezpośrednio z aplikacji Facebooka. Finalnie zrezygnowano z tego pomysłu. Czy zatem Facebook Groups ma szansę na sukces?

\n

Podobnie jak Facebook Messenger także Facebook Groups można zainstalować, nie posiadając zainstalowanej aplikacji głównej Facebooka. Trzeba mieć oczywiście konto w tym serwisie, aby móc się zalogować. Na ekranie zobaczymy okrągłe ikony każdej z grup, do jakich jesteśmy przypisani. Ich kolejność możemy w dowolny sposób zmieniać.

W menu Facebook Group znajdziemy cztery zakładki: główne menu, centrum powiadomień, opcję odkrywania grup, czyli propozycje grup, którymi możemy być zainteresowani, oraz ustawienia.

Po wybraniu konkretnej grupy przechodzimy do grupowej ściany, gdzie możemy czytać posty innych i je komentować, a także publikować własne wpisy i dodawać zdjęcia. Jeśli jesteśmy administratorami, możemy edytować ustawienia grupy lub zmieniać główne zdjęcie. Ale na tym kończą się pozytywy aplikacji.

Opcji tego, co możemy robić w grupie, jest znacznie mniej niż w przypadku głównej aplikacji, a zwłaszcza strony internetowej (szczególnie gdy jesteśmy administratorami grupy). Nie ma opcji utworzenia wydarzenia, dodawania pliku, zadawania pytań, zablokowania spamu, zapraszania osób przez e-mail, itd. Nie tylko wydarzenia, ale też zdjęcia są w oddzielnym menu – jest to nieintuicyjne i bardzo rozczarowujące. Po co oddzielna aplikacja skoro jest ona pozbawiona ważnych funkcji?

Plusem Facebook Groups jest możliwość przypinania grup do ekranu głównego w celu szybkiego dostępu, a także dostosowanie ustawień do każdej z nich. Propozycje nowych grup mogą też być przydatne, jeśli chcemy dołączyć do ciekawych dyskusji. Przez Facebook Groups możemy również zarządzać stronami, które lubimy. Także zewnętrzne linki otwierają się bezpośrednio w aplikacji.

Kolejny Facebook

Nawigacja po aplikacji jest bez zarzutu. To program naprawdę łatwy w użyciu. Jeśli korzystacie z Facebook Messengera, tym bardziej nie będziecie mieć problemów. Okrągłe ikony na ekranie głównym od razu kojarzą się z Facebookiem i działają w podobny sposób jak wszędzie. Co prawda przyciski w niektórych miejscach są nieco za małe.

Tworzenie grup jest również proste. Facebook wprowadza obecnie wiele kategorii do tworzenia grup jak rodziny, bliscy znajomi, imprezy, kluby, podróże i niestandardowe. Istnieje też seria grafik, które można przydzielić poszczególnym grupom. Można też określić rodzaj grupy - tajna, zamknięta, publiczna.

Dzięki możliwości dostosowania ustawień do każdej z grupy nie będziemy zasypywani ciągłymi powiadomieniami.

Bądź w kontakcie

Facebook Groups posiada rzeczywisty potencjał na oddzielną aplikację. Choć jest prosty w użyciu i słuszny w swej idei, to jednak pozbawiony wielu funkcji. Jeśli Facebook jednak się postara i popracuje nad aplikacją, to jest ona w stanie stać się ciekawym rozwiązaniem, a nawet alternatywą dla popularnego Meetup.

Facebook Groups

Download

Facebook Groups 1.0

Opinie użytkowników o Facebook Groups